Novinář Doremus Jessup s hrůzou zjišťuje, kolik lidí podporuje populistického prezidentského kandidáta Buzze Windripa. Windrip slibuje rychlé ukončení hospodářské krize, nabízí občanům finanční příspěvky a sociální jistoty a zapřísahá se, že z Ameriky udělá velmoc, před kterou se bude třást celý svět. Jeho volební program a postoje tvoří směsici toho nejhoršího z příslibů krajně pravicových i krajně levicových režimů. Prezident má mít takřka neomezené pravomoci a jakákoli opozice musí být tvrdě potlačena.
Doremus si je jistý, že tento politik nastolí v zemi diktaturu. Na jeho varování ale všichni odpovídají tou samou konejšivou větou: u nás se to stát nemůže. Nedlouho po volbách se ukáže, jak moc se mýlili. Windrip získává násilím kontrolu nad Kongresem a Nejvyšším soudem a s pomocí teroru začne Spojené státy proměňovat v totalitní režim. Je ještě vůbec možné nástup diktatury zastavit? A pokud ano, za jakou cenu?
U nás se to stát nemůže je román z roku 1935, který vznikal v době, kdy Američané se znepokojením sledovali vzestup diktatur v Evropě a část intelektuálních elit si v obavách kladla otázku, zda nehrozí nastolení totalitního režimu i ve Spojených státech. Sinclair Lewis v něm vypráví varovný příběh o křehkosti demokracie a nabízí hrozivě nadčasový pohled na to, jak málo stačí, aby se liberální demokracie proměnila v tyranii.
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze